Cumhurbaşkanı Erdoğan: Beşar Esed'e bir davetimiz olabilir Cumhurbaşkanı Erdoğan: Beşar Esed'e bir davetimiz olabilir

Erdoğan ve Putin Bir Araya Geldi Astana’daki Kritik Zirve Sonrası Suriye Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Şanghay İşbirliği Örgütü 24'üncü Devlet Başkanları Zirvesi'ne katılmak üzere geldiği Astana'da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü. Erdoğan, görüşme öncesi yaptığı açıklama, Putin’i Türkiye’ye davet etti. Görüşmede Türkiye ile Rusya ikili ilişkilerinin yanı sıra Ukrayna-Rusya savaşı, İsrail'in Filistin'e saldırıları, Suriye'deki gerilimler ile terörle mücadele ele alındı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Şanghay İşbirliği Örgütü 24'üncü Devlet Başkanları Zirvesi'ne katılmak üzere Kazakistan'ın başkenti Astana'ya geldi. Erdoğan Astana'da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü.

Erdoğan, Putin ile görüşmesinin basına açık kısmında yaptığı konuşmasında şunları kaydetti;

Değerli dostum ile uzunca bir süredir görüşemedik. Telefon diplomasisi ile görüşmelerimiz oldu. Ama arkadaşlarımız sürekli birbirleri ile irtibat halindeler. Bakanlarımız irtibatlarını sürekli sürdürdüler. Nükleer enerji santralleriyle ilgili ciddi adımlar atacağız. Sinop Nükleer Enerji Santrali ile ilgili görüşmelerimiz var. Bu konuda ciddi adımlar atabileceğimize inanıyoruz. Bu konu ile ilgili olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız muhatabı ile görüşmelerini sürdürüyor.

"100 MİLYAR DOLARA ULAŞABİLECEĞİMİZE İNANIYORUM"

Bu arada özellikle BOTAŞ ve GAZPROM arasındaki ilişkiler samimi bir havada devam ediyor. 55 milyar dolarlık bu hacim bizim için çok çok önemli değil. Bizim hedefimiz 100 milyar doları yakalamaktı. Bu 100 milyar dolara ulaşabileceğimize inanıyorum. Böyle bir potansiyele sahibiz.

Erdoğan ve Putin Bir Araya Geldi Astana’daki Kritik Zirve Sonrası Suriye Açıklaması - Resim : 1

Editör: Orhan Dörter