Türk Lirası'ndaki değer kaybı birçok para birimi gibi Azerbaycan manatını da çok daha değerli hale getirdi. Son olarak bir Azerbaycan Manat'ı TL karşısında rekor tazeleyerek 19.38 kuruşa yükseldi.

Son yıllarda Türk Lirası'ndaki değer kaybı Azerbaycan parasını da Türkiye'nin ulusal parası karşısında daha değerli kıldı. Yaşanan son dalgalanmayla birlikte TL karşısında rekor tazeleyen Manat, 19.38 kuruşa yükseldi. Bu da Azerbaycan vatandaşları için Türkiye'den alışveriş yapmayı cazip hale getiriyor.

Dünya Çevre Günü'nü Kalyon Karapınar GES'te kutlayan Birleşmiş Milletler Heyetinden Çağrı: Dünya Çevre Günü'nü Kalyon Karapınar GES'te kutlayan Birleşmiş Milletler Heyetinden Çağrı:

Azerbaycan Manat'ı Türk Lirası karşısında rekor tazeledi

IĞDIR'A AKIN EDİYORLAR

Para birimi değerlenen Azerbaycanlı vatandaşlar topluca Iğdır'a gelerek yiyecek, içecek ve giyim için alışveriş yapmayı artırdı. Nahcıvan Özerk Cumhuriyeti'nde ve Azerbaycan'da alıveriş yapmayanlar Iğdır'a gelerek ucuz alışveriş yapıp ülkelerine dönüyor.

Azerbaycan Manat'ı Türk Lirası karşısında rekor tazeledi

SEMBOLÜ EURO'YA BENZİYOR

Azerbaycan Manatı olarak anılan para biriminin sembolü (?) şeklindedir. Euro'nun sembolünün (€) ortası tek çizgili ve aşağı bakan haline benziyor. Azerbaycan manatının tasarımcısı, Avusturyalı Robert Kalina'dır.

Azerbaycan Manat'ı Türk Lirası karşısında rekor tazeledi

Bu tasarımcı aynı zamanda Euro ve Suriye Poundu'nu da tasarlayan kişidir. Bu nedenle banknotlardaki motiflerin seçimi, Euro'dan esinlenilerek yapıldığından benzer oldukları söylenmektedir.

Editör: Haber Merkezi