Uzatmalarla 18 saati bulan oy verme işlemi gece yarısı sona erdi, Türk aday  yüzde 42'ye ulaşarak fark attı. Katılımın tarihi oranda düşük olduğu seçim, ikinci tura kaldı. İranlılar haftaya bir kez daha sandığa gidecek.

Iranda Secimler Pezeskiyan Ile Celili Ikinci Tura Kaldi Isin Detayi

İran'da merakla beklenen seçim sonuçları netleşiyor, gece yarısı başlayan oy sayımında sonuçlar netleşti. Yaklaşık 61 milyon seçmenin bulunduğu İran, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin helikopter kazasında ölmesi üzerine seçimleri erkene çekmişti.

İMAMOĞLU, ALMANYA’DA ATİAD ÜYELERİYLE BİR ARAYA GELDİ İMAMOĞLU, ALMANYA’DA ATİAD ÜYELERİYLE BİR ARAYA GELDİ

KATILIM ORANI TARİHİN EN DÜŞÜK SEVİYESİNE İNDİİran'da seçimlere katılım yine düşük kaldı, 24,5 milyon kadar oy kullanıldı. Sandığa gidenlerin yalnızca 40 civarında kalması, İran tarihinde bir ilk.

Yüzde 40, 1979'dan bu yana, yani son 45 yıldaki seçimlerde en düşük oran anlamına geliyor. Reformistlerin protesto ettiği 2021 seçimlerine katılım yüzde 48 olmuştu. İran'da seçimlere düşük katılım meşruiyet tartışmalarına neden oluyor. Dini lider Ali Hamaney, başkent Tahran'da oy kullandıktan sonra sandığa gidilmesi çağrısında bulunmuştu.

İran'da 1979 devriminden bu yana gerçekleşen cumhurbaşkanlığı seçimlerinde en yüksek katılım, 2009'da yüzde 85 ile gerçekleşti.

Editör: Orhan Dörter